Dil Dersleri

Bahçeşehir Üniversitesi, eğitim dili İngilizce olduğundan ÖSS'den yeterli puanı alarak üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerine İngilizce Yeterlilik Sınavı uygular. Bu sınavda % 60 başarı puanı alan öğrenciler Hazırlık sınıfına devam etmeden Fakülteye başlayabilirler. Eylül ayında yapılan İngilizce Yeterlik Sınavına o yıl üniversitemize yeni kayıt yaptırıp, Seviye Belirleme sınavından %60 oranında başarı gösteren tüm öğrenciler girebilir. Seviye Belirleme Sınavı ile amaç, öğrencilerimizi İngilizce seviyelerine göre doğru sınıflara yerleştirmek ve doğru eğitimi almalarını sağlamaktır.

Ayrıca aşağıda belirtilen sınavlardan başarılı olan  Fakülte öğrencileri Hazırlık Sınıfından muaf tutulurlar. Almaları gereken puanlar;

TOEFL (PBT 537),  (IBT 74)
IELTS 6 (Akademik)
FCE B
LYS 60 Net
ÜDS 60 Puan
KPDS 60 Puan
 

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı ile İngilizce Öğretmenliği bölümlerinde Hazırlık sınıfını geçerek, bölümlerine başlama kriterleri de aşağıdaki gibidir:

Bahçeşehir Üniversitesi İngilizce Yeterlik Sınavından 80

TOEFL (PBT 567), (IBT 86)
IELTS 7,5 (Akademik)
FCE A
LYS 70 Net
ÜDS 80 Puan
KPDS 80 Puan almaları gerekmektedir.

Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin Hazırlık sınıfını geçerek, okullarına başlama kriterleri de aşağıdaki gibidir:

Bahçeşehir Üniversitesi Yeterlilik Sınavı:50

TOEFL (PBT 477), (IBT 53)
IELTS 5 (Akademik)
FCE C
LYS 50 Net
ÜDS 50 Puan
KPDS 50 Puan 

Bu sınav sonuçlarının akademik yılın başında üniversiteye teslim edilmesi gerekmektedir. Lisans öğrencileri, akademik yıl içinde bu sınavlardan birine girip, başarılı olurlarsa bir sonraki dönem başında fakültelerine başlayabilirler. Meslek Yüksekokulu öğrencileri ise bölümlerine başlamak için bir sonraki Akademik yılı beklemek zorundadırlar.